De ammoniakuitstoot van vleesvarkens is met 20 procent te verlagen door toevoeging van 2 additieven. Tegelijkertijd gaan de resultaten er flink op vooruit. Dat blijkt uit praktijkonderzoek van Fransen Gerrits, dsm-Firmenich en Innovatiepark De Vlier.
Aan het voer werden twee additieven van dsm-Firmenich toegevoegd: Vevovitall (een benzoëzuur) en Digestarom Finish (een combinatie van kruiden en etherische oliën). Vevovitall verlaagt de zuurgraad van de urine en beperkt daardoor de ammoniakuitstoot. Digestarom Finish zorgt voor een hogere aanmaak van pepsine, het enzym dat eiwitten splitst in aminozuren waarmee het varken spiereiwitten aanmaakt. Ook zorgt het middel voor minder ontstekingsreacties.
Om de effecten van de additieven te testen, is het voer ingezet op een vleesvarkensbedrijf met 480 dieren van Innovatiepark De Vlier. Op dit bedrijf wordt via all-in/all-out gewerkt. De helft van de varkens kreeg een controlevoer van Fransen Gerrits, de andere helft kreeg het proefvoer met additieven. In de proef- en controleafdelingen werd de ammoniakuitstoot tijdens de hele ronde continu gemeten met twee verschillende meetinstrumenten.
Veel minder hoge ammoniakpieken
De ammoniakuitstoot bij de vleesvarkens die het proefvoer kregen, daalde met 20 procent. Uit de metingen bleek dat het niveau voortdurend lager lag en dat er minder schommelingen waren. Er zijn ook geen zeer hoge pieken meer. Dat de uitstoot zo fors is gedaald, heeft te maken met de betere benutting van het eiwit. Het ureumgehalte in de urine daalt, waardoor minder ammoniak vrijkomt.
De betere eiwitbenutting heeft ook gunstige resultaten voor de prestaties. De varkens die het controlevoer kregen, realiseerden een groei van 952 gram per dag en een voerconversie van 2,3. De varkens op het proefvoer realiseerden een groei van 1.016 gram per dag en een voerconversie van 2,18.
![](https://www.demolenaar.nl/wp-content/uploads/2024/01/image.png)
Lees meer op de website van Fransen Gerrits