Zes Achterhoekse bedrijven starten een innovatiecentrum. Dit legt zich toe op het stimuleren van de ontwikkeling van nieuwe technieken en concepten voor het omzetten van organische reststromen naar producten met een economische waarde. Een belangrijk achterliggend doel ervan is om goedkope productie van duurzaam biogas mogelijk te maken. Als bijvoorbeeld alle lokale mest, gras, gft-afval, slootklantmaaisel, zuiveringsslib en andere organische reststromen zouden worden gebruikt voor de productie van biogas kan het groene gas het aardgasverbruik van alle 140.000 huishoudens in de Achterhoek vervangen. Dat scheelt dan 570.000 ton CO2 uitstoot per jaar. Op dit moment gebeurt het niet, omdat de productie met de huidige technieken te duur is.
Innovatieve technieken
De Achterhoekse bedrijven Forfarmers (Lochem), Groot Zevert (Beltrum), Waterstromen (Lochem), Nijhuis Water Technology (Dinxperlo), Wilba Techniek(Beltrum) en Dorset (Aalten) zijn ervan overtuigd dat er innovatieve technieken kunnen worden ontwikkeld voor het maken van nieuwe, waardevolle producten uit organische reststromen. Een voorbeeld hiervan is het produceren van verkoopbare kunstmestproducten en schoon water uit vergistte mest. Dat zou de productie van biogas goedkoper maken, omdat nu nog veel kosten moeten worden gemaakt om de vergistte mest af te voeren.
Stichting Biomassa
De bedrijven hebben nu de stichting Biomassa opgericht. Deze gaat de ontwikkeling van nieuwe technieken stimuleren door de oprichting van een innovatiecentrum. Daar kunnen bedrijven een breed scala aan technieken en installaties voor de verwerking van organische reststromen tot productie van groen gas & andere eindprodukten in de praktijk testen en optimaliseren. De nadruk komt vooral te liggen op praktijkonderzoek. Hierbij wordt nauw samengewerkt met het Achterhoeks Centrum voor Technologie en diverse opleidingen, waaronder Saxion Hogescholen en het Graafschap College.


