
De agro-food industrie gaat samenwerken met de akkerbouw in het project BioNPK. Doel is het winnen van mineralen uit reststromen van de agro-food industrie. De voorbereidende studies voor de proeven zijn in volle gang. In het voorjaar van 2013 volgen de proeven zelf. Het project wordt opgezet door het Dutch Biorefinery Cluster.
Scheiden
De biomassavergisters van Suiker Unie zetten reststromen uit de suikerproductie om in biogas en digestaat. Het digestaat wordt gescheiden in een droge en een natte fractie. Uit die natte fractie zijn stikstof, kalium en fosfaat het beste te isoleren en tot meerwaarde te brengen. Ze zijn geschikt als meststof in de landbouw. Het is waardevol om de stikstof, fosfaat en kali in de meststof in de natte fractie te scheiden, zodat ze optimaal kunnen worden aangewend, stelt het Dutch Biorefinery Cluster. De vraag is met welke technologie dat het beste en financieel haalbaar kan. Met proeven willen de projectpartners in BioNPK daar achter komen. Daarbij zijn meerdere bedrijven betrokken, zoals Avebe, Bioclear en het kenniscentrum voor papier en karton Bumaga. Bioclear gaat onderzoeken of met micro-organismen fosfaat uit de dikke fractie kan worden vrijgemaakt.
Alternatieven
Volgens de projectpartners zou het ideaal zijn wanneer er ook organische stof in de bodem kan worden gebracht zonder veel mineralen. Dat zou echter veel energie en hulpstoffen vragen en hoge investeringen. Daarom worden in BioNPK alternatieven bekeken, door in te zetten op een dikke fractie met schone organische stof en verder verschillende dunne stromen met gecombineerde concentraties mineralen, zo goed mogelijk afgestemd op een bepaald moment in het groeiseizoen. De producten die uit het onderzoek komen, worden vanuit het Masterplan MineralenManagement via veldproeven getest op bruikbaarheid. Op basis daarvan kunnen de deelnemende bedrijven vaststellen of ze een sluitende businesscase hebben voor de akkerbouw of dat ze de mineralen beter kunnen aanwenden voor andere producten.
Bron: Dutch Biorefinery Cluster